בישול בריא וטרי באמצעות שמן זית

 

כולנו שמענו כבר על סגולותיו של שמן הזית, אך קיים היצע רחב. אם שאלתם את עצמכם איך לבחור שמן זית ומדוע בכלל, לפניכם כל התשובות לשאלה מדוע שמן זית נחשב לאחד השמנים הבריאים ביותר.

 

שמן הזית נחשב לאחד השמנים הבריאים, נתון זה אינו שנוי למחלוקת במיוחד בשל העובדה שמגובה במחקר גדול שנערך בשנות ה – 60 אשר בדק את שיעור התמותה ממחלות לב במדינות שונות ומצא שבמקומות בהם התזונה עשירה בשמן זית אחוז התמותה נמוך יותר. לכן אם היה לכם ספק באם כדאי לכלול שמן זית בתפריט או לא, הנה כל הסיבות מדוע הבישול בריא וטרי יותר באמצעות שמן זית.

 

מדוע שמן זית כל כך בריא?

 

ישנן שתי סיבות עיקריות שהופכות את שמן הזית לבריא יותר משמנים אחרים, הראשונה נובעת מתהליך הפקתו. לרוב שמן זית מופק בכבישה קרה ולא בזיקוק או חימום בטמפרטורות גבוהות, לכן הרכבו התזונתי של השמן נשמר, מה גם שהוא לא מתחמצן. הסיבה השנייה ששמן זית נחשב כל כך בריא קשורה בהרכבו. שמן הזית מורכב מחומצת שומן בלתי רוויה הנקראת חומצה אולאית ומחומצות שומן נוספות כמו אומגה 3 אשר כולן כאחת תורמות רבות לבריאות הגוף. בנוסף שמן הזית מכיל וויטמין E, נוגד חמצון חזק אשר מסייע לשמירה על בריאות התאים ומונע תהליכי חמצון.

 

האם כל שמני הזית בריאים?

 

ישנם סוגים שונים של שמני זית ולא כולם ראויים למאכל. אי לכך כאשר רוצים לבחור בשמן זית לבישול וטיגון, חשוב כי תהיה זו בחירה נכונה. שמן הזית הטוב ביותר לזו המטרה הוא שמן זית כתית מעולה ולו דרגת חמיצות נמוכה, במספרים היא תוגדר עד 0.8%. באופן כללי חשוב להבין כי בעת בחירת שמן זית, דרגת החמיצות היא נתון חשוב ובעל משמעות היות וככל שהיא נמוכה יותר, כך איכותו של השמן תהיה גבוהה יותר. לכן כאשר דרגת החמיצות עולה על 3% השמן לא יהיה ראוי למאכל, לרבות כאשר מדובר בשמן זית מזוכך, שמן שעבר תהליך כימי לשם הורדת דרגת החמיצות שלו ולכן לא מומלץ לכלול אותו בתפריט.

 

הכל שאלה של מינון

 

ישנם מחקרים רבים, עדויות מהעבר, תרופות סבתא ועמדות של אנשי רפואה אשר מראים כי סגולותיו של שמן הזית ידועות כבר משכבר הימים וכי דיאטה הכוללת שמן זית מומלצת לשמירה על אורח חיים בריא. עם זאת עד כמה שהרכבו של השמן יהיה טוב לנו, חשוב לזכור כי יש להקפיד על מינון מתאים ולשמור על צריכה מאוזנת, שכן הגזמה בצריכת שמן זית עשויה לגרום לעליה במשקל. כמו כן כדי לשמור על ערכו התזונתי של שמן הזית ולמנוע ממנו להתקלקל צריך לאחסן אותו הרחק מחמצן ואור ורצוי בבקבוק זכוכית כהה.

 

בישול וטיגון באמצעות שמן זית

 

עד לא מזמן שמענו דעות חלוקות בנושא, היות וחימום שמנים גורם לקלקול השמן ואף עשוי ליצור ריאקציות כימיות רעילות אשר אינן בריאות לגוף. אולם יש לציין כי ישנם שמני זית ולהם טמפרטורת עישון גבוהה והם מיועדים לבישול ולטיגון. יותר מכך, חשוב לדעת כי בשמן הזית ישנן חומצות שומן הרבה יותר יציבות בהשוואה לשמנים אחרים, לרבות כאשר מדובר בשמן זית כתית מעולה אשר לו יש פחות נטייה להתחמצן.

 

לסיכום, אין ספק ששמן הזית נחשב לאחד ממקורות השומן הבריאים ביותר ולכן מומלץ לשלב אותו בתפריט היומי.