שמן זית – לא רק לאפייה ובישול גם לטיגון

שמן זית הוא אחד השמנים הבריאים בעולם. ניתן ועדיף להשתמש בו בבישול, אפייה ובטיגון. כן, גם בטיגון. מסתבר שרץ מיתוס שאיננו נכון הסובר שאין לטגן בשמן זית. אז תנו לנו להפריך לכם את המיתוס הזה ולהרגיע אתכם, שאם כבר מטגנים, עדיף לטגן בשמן הזה ולא בשמן אחר.

למעשה על פי מחקרים שנעשו בעולם, אם מרבית השמנים נוטים להתחמצן או אפילו לפלוט חומרים רעילים בזמן בישול וטיגון, נמצא דווקא ששמן הזית שמר על איכות שלו וגם על הערכים התזונתיים שלו, הרבה יותר משמנים אחרים מוכרים ופופולאריים כמו, שמן תירס, שמן סויה ושמן חמניות. מעבר לכך, עוד נמצא במחקרים, שכאשר משתמשים בשמנים לטיגון חוזר (יש לצערנו לא מעט מקומות בהם אנחנו אוכלים והם עושים זאת), שמן הזית נמצא כזה ששמר על ערכיו התזונתיים, יותר מכל השמנים האחרים שבדקו. הדבר רק מעיד על היתרונות בשימוש בשמן זית.

איזה שמן זית נחשב להכי טוב?

לפני שאתם רוכשים שמן זית, יש לבדוק שיש עליו את תו האיכות של "מועצת הזיתים". כך תדעו שאתם קונים שמן זית איכותי ולא מזויף וכזה שנבדק ועבר תהליכי בקרה ופיקוח.

רצוי להשתמש בשמן זית טרי ככל האפשר. העדיפו לקנות כמות קטנה, כלומר בקבוקי שמן של 500 מ"ל, 750 מ"ל או 1 ליטר לכל היותר ולא פחי שמן ענקיים עם כמות של כמה ליטרים. זאת משום שלשמן יש נטייה להתעפש וההמלצה היא להשתמש בו לתקופה של שנה. אגב, אם אתם משתמשים בשמן זית על בסיס יומיומי או שאתם מפעילים סדנאות בישול בדרום, אז כדאי בהחלט לרכוש כמות גדולה של שמן זית, כי סביר להניח שהיא גם תנוצל כמו שצריך. שימו לב, על מנת לשמור על השמן, יש לאחסן אותו במקום קריר ומוצל. אם בקבוק השמן שלכם עומד על השיש וסופג את האור השמש, הדבר רק יכול לפגוע בו ולגרום לו להתחמצן ולהיהרס מהר יחסית.

שמן הזית הטוב ביותר הוא "כתית מעולה" ומומלץ לבחור בכזה שדרגת החמיצות שלו היא נמוכה ככל האפשר. הידעתם שעל מנת להפיק את השמן הזה משתמשים בכמות קטנה ביותר של כימיקלים? כתוצאה מכך, איכות השמן היא גבוהה ביותר.

שמן זית טוב לבריאות

שמן הזית עשיר מאוד בנוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים. למעשה, הוא בשימוש כבר המון המון שנים והוא ידוע בסגולות הריפוי שלו. הוא מסייע לעיכול, לריפוי דלקות וכמו כן הוא טוב לבריאות הלב שלנו ולהורדת לחץ דם.

שורה תחתונה

הקפידו להחזיק בבית בקבוק שמן זית. תוכלו להשתמש בו למגוון שימושים, בעיקר בתחום הבישול, האפייה והטיגון. מעבר לכך וכמו שהוזכר, תוכלו גם להשתמש בו לשמירה על הבריאות שלכם. ההמלצה היא לפתוח את הבוקר עם כוס מים וכפית שמן זית, הדבר מניע את מערכת העיכול וגם מסייע לניקוי רעלים מהגוף.